Egyik legrégebbi, legismertebb hagyományunk, tavaszváró, téltemető népszokásunk a mohácsi busójárás, minden évben több tízezer látogatót vonz a Duna-parti városba. 2009 óta az UNESCO az Emberiség Szellemi Kulturális Örökség reprezentatív listáján szerepel, 2012 óta hungarikumnak számít. A népszokást legelőször egy 1783-as feljegyzés említi, a Mohács környékére betelepült, balkáni eredetű sokácok hozták magukkal, eredetét Mohácson a törökűzés legendájával is magyarázzák. Idén 2019. február 28-án csütörtökön kezdődik és március 5-én, húshagyó kedden zárul.
A programok részletes leírását itt találjátok: http://www.mohacs.hu/hu/info/
Busójáráskor egy másik hagyományt is ápolnak Mohácson: 1972. február óta minden évben, idén 48. alkalommal rendezi meg a város dédapám emlékére a Schneider Lajos Népdaléneklési Verseny és Országos Népzenei Tehetségkutató Versenyt.
"A verseny célja: Schneider Lajos mohácsi népdalgyűjtő munkásságának bemutatása, a magyar népzenei hagyományok ápolása. A Mohácshoz és térséghez kapcsolódó néphagyományok és népzenei örökség megőrzése és továbbadása a következő nemzedékek részére. Magyarország fiatal és tehetséges népzenészeinek és népdalénekeseinek felkarolása, segítése."
Forrás: http://www.mzmsz.hu/images/
csatolmanyok/2018/ VERSENYFELHIVAS.pdf
Schneider Lajos élete és munkássága
Schneider Lajos 1889. július 27-én született Mohácson. Édesapja Schneider Ede bírósági végrehajtó, édesanyja Kovácsovics Etel szűrszabó családból származott.
1896-1904 Az elemi majd a polgári iskolai éveit Mohácson töltötte.
1904 nyarától magántanulóként zongorázni tanult Mohácson Tonka Gyulánétól.
1904-1908 Bajai Állami Tanítóképző Intézet hallgatója, ahol aktívan részt vett a zenei életben, énekkari tag volt, illetve zenekarban is hegedült.
1909-ben Budafokon borgazdasági tanfolyamot végzett, majd 1910-ben Somogyszentimrén mezőgazdasági szaktanfolyamot fejezett be.
1912-ben beiratkozott a budapesti zenekonzervatórium zongora szakára magántanulóként, 1912-1914 között kilenc év anyagából tett vizsgát kitűnő eredménnyel, azonban a zongoratanári oklevelet nem tudta megszerezni, a háború közbeszólt, utolsó vizsgái előtt, 1914-ben behívták katonának, 1915. szeptemberében került az orosz frontra, ahol súlyosan megbetegedett, megoperálták, később a hátországban teljesített katonai szolgálatot 1918-ig.
"Műélvezetet nyújt a püspöki templomban Schneider, hadból hazatért külvárosi tanító orgonajátéka. Schneider nem kántor ugyan a külvárosban, de a saját mulattatására és gyakorlására hetenként végigorgonál egy-egy misét. Schneider kiválóan képzett zenész, ki művészetével nemcsak magának szerez szórakozást, hanem másoknak is élvezetet ...A külvárosi püspöktemplomi rozoga orgonának nincs pedálja, de Schneider játéka mégis műélvezet, melyben egyaránt csudálja az ember a Bachok és Händelek zsenijét s az interpretáló művészetét."
Dédanyám szavait idézem, ő így emlékszik vissza erre az időre:
"Nem tudnám megmondani pontosan mikor és hol kezdődött. Minden valószínűség szerint a mohácsi határban, ahol a tanítói földön dolgozó asszonyok és férfiak munka közben énekelgetni kezdtek. Férjem erre figyelt fel buzdítva őket arra, hogy énekeljenek még. - Egyik dalt követte a másik, s Lajos csak állt, állt, és hallgatta a szebbnél szebb dalokat.
Hogy valamilyen formában ez az élmény megmaradjon, s később is felidézhető legyen, lejegyezte, leírta őket. A jó énekeseket aztán később meglátogatta otthonukban, vagy ők jöttek el hozzánk. Többnyire vasárnapokon, mert hétköznap a munka nem engedte őket. Természetesen nem ment ez szárazon... Egy üveg bor, egy kis beszélgetés, s aztán jött a nóta. Ha jó volt a hangulat, akkor a tánc is. Én is sokszor elkísértem férjemet, ő a dallamot jegyezte, én a szöveget írtam.
Valahogy így kezdődött... "
1934-1957-ig gyűjtött, jegyzett le népdalokat eleinte csak Mohácson, később Kölkeden, Dunaszekcsőn és Püspökszenterzsébeten is. Közel 1500 dal tanúsítja fáradhatatlan szorgalmát.
Képek az emlékszobáról:
Schneider Lajos 1948-ban kérte nyugdíjazását, 25 évnyi iskolaigazgatói munka után. Ezután a szőlőtermesztésnek és a népzenei gyűjtésnek szentelte minden szabadidejét. Kodály Zoltán 1950-ben kereste fel személyesen Schneider Lajost, ez új lendületet adott a további gyűjtéshez. A találkozó létrejöttében nagy szerepet játszott Kersics Anka énekművész. Számtalan eredeti mohácsi népdalt sikerült ekkor még magnetofonnal rögzítenie Kodálynak. 1950-57 között sűrű levélváltás zajlott Kodály Zoltán, Kiss Lajos, Kerényi György, Lajtha László, Bárdos Lajos és Schneider Lajos között.
1954-ben készül a Magyar Népzene Tára újabb kötete, a Lakodalmas, ehhez készítette el a lakodalmas anyagot, mely tartalmazta a mohácsi lakodalmi szokások teljes leírását, és a lakodalmi verseket .
1957-ben gyűjtött utoljára, aztán 1958-60 között négyszer operálták, de már ez sem segített."...Ami a gyűjtés támogatását illeti: a múltban soha anyagi támogatásban senki részéről nem részesültem - pedig a gyűjtést 1934 óta folytatom. Amit tettem, azt az ügy iránti szeretetből, a magam kedvteléséből és főleg a népi értékek megmentése érdekében tettem. Ma sem fogadok el semmit. Egyet igen: ha eddigi vagy ezután végzendő gyűjtési munkámat arra érdemesnek tartják: erkölcsi elismerést."
Halálos ágyán egyetlen kívánságát és szellemi végrendeletét így fogalmazta meg:
"Gyűjtésem ne porosodjék múzeumokban sárguló lapokon, hanem az a sok szép dal éljen az újabb nemzedékek ajkán!"
1960. június 7-én csendesen örökre lehunyta szemét.
Életét és munkásságát az alábbi videó mutatja be:
Emlékét őrző események, dokumentumok:
1966 tavaszán 150 éves a Gólya utcai iskola, megemlékező műsor Schneider Lajosról (Gábor Péter).
1971 február Schneider Lajos domborművének avatása - Kecskés András alkotása.a Gólya utcai iskola falán lévő dombormű.
1972. február 20. Mohácsi népdalok címmel megjelent Schneider Lajos első önálló népdalkötete.
1972 február óta évente rendezi meg Mohács városa a Schneider Lajos népdaléneklési versenyt.
1975-ben megjelent Kiss Miklós: Schneider Lajos élete és munkássága c. monográfiája.
1981. február A mohácsi malomgátba reng a nád címmel megjelent második önálló Schneider Lajos népdalkötet.
1984 februárban elkészült Schneider Lajos bronz emlékplakettje (Gábor Éva mohácsi származású szobrászművész alkotása).
1989 február Széles víz a Duna címmel megjelent a harmadik mohácsi népdalfüzet.
1991 februárjában a külvárosi, Gólya utcai iskolában "Schneider Lajos" emlékszoba avatására került sor. Jelenleg a Park Utcai Általános Iskolában, látogatható - 2002 februárjában avatták fel, nyitották meg ott a felújított, átrendezett emlékszobát.
1993 februárban megjelent Kiss Miklós: Kincskereső című verse Schneider Lajosról (Mohácsi Hírlap 1993. február 20.).
1995-1996 Már Mohácson végig sütött a nap - többfordulós Schneider vetélkedő a Mohácsi Hírlapban.
1996 februárjában a 25. Schneider Lajos népdaléneklési verseny tiszteletére megjelent a Bartók Béla Művelődési Központ támogatásával, a Park utcai Általános Iskola kiadásában Schneider Lajos élete és munkássága című, 25 oldalas füzet.
2004. szeptember elsejétől zeneiskola viseli a nevét: Schneider Lajos Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, ahol tavaly óta a tantestület Schneider-díjat oszt a rá méltó növendékeinek.
A mai Német Nemzetiségi Ház (Kossuth utca 51.) épületében élt egykor Schneider Lajos, neves sváb származású népdalgyűjtő.
"A magyar népdal az egész magyar lélek tükre, a magyar nyelvvel egyidős; a magyarság történelme során kialakult és az évszázados - évezredes - használatban csiszolódott népzenei hagyomány anyanyelvünkhöz hasonló érték. Benne mindannyian magunkra ismerhetünk, belőle mások is megismerhetnek bennünket". (Kodály Zoltán)
Forrás: Kiss Miklós: Schneider Lajos élete és munkássága, Mohács, 1996. február
A füzet szerkesztője: Kovácsné Horváthy Lenke és Kiss Miklós